Papírový den

7. června 2016 v 14:36 | Ina |  Život jinde
Holanďané třídí snad i netříditelné. Teda alespoň mně to tak oproti nám připadá. U nás se musí chodit kilometry do kontejnerů a nemáte-li auto, značně vám to ztíží život, chcete-li přispět životnímu prostředí. Tu se musí třídit povinně, jinak vás čekají pokuty. Jenže alespoň jim v tom pomáhají tím, že jim poskytnou popelnice a všechno vyzvedávají speciální auta.


V pondělí byl "bio den". Každý z domů vlastní dvě popelnice - černou na smíšený odpad, který zbyde po vytřídění - a zelenou, která slouží k bio odpadu. Jednou za čtrnáct dní vždy jednu z nich přijedou vysypat. V pátek zas byl "plastový den". Všude po vesnici visely (nejčastěji na plotech nebo stromech) pytle s plasty. Včera, když jsme jeli do jiné vesnice na, po stromech také visely plasty, a tak pravděpodobně mají jiný režim a měli plastový den včera. Dnes všude v ulici leží papírové krabice a noviny a také plastové přepravky se sklenicemi. Líbí se mi, že to mají takhle zařízené a lidi opravdu donutí odpad třídit.

Včera jsem se vzbudila dýl, protože teď poslední týden špatně spím a tchýně už byla se psem venku, takže jsem s čubou musela tentokrát sama. Tak úplně mi to nevadí. Ráda se s ní projdu, ale alespoň jsem mohla tentokrát zvolit jinou a delší trasu. Tyhle holandské silničky jsou prostě něco. Všude rovinka, krásně se po nich chodí, kolem pole, koně, krávy, ovce, aleje, farmy... prostě něco úplně jiného, než u nás, kde ať strčím hlavu kamkoli, tam je kopec.

Do teď mě nepřestalo zarážet, jak se tu všichni zdraví. Teda ne úplně všichni, většinou hlavně starší ročníky, ale i tak. Vlastně i včera na té procházce. To se mi doma snad nikdy nestalo, že by mě úplně cizí lidé zdravili. Pokud ano, tak potom proto, že mě znali z koncertů, nebo z práce. Jeden večer jsem ještě venčila čubu a pán na kole na mě "HOI!", to samé včera, když jsem při procházce potkala paní též na kole. Pořád mi to přijde zvláštní, ale budu si na to muset zvyknout.

Je super, že nám chodí pošta i v sobotu (v některých případech i v neděli). Zdebra mi vždycky od někud pošle pohled a tentokrát ho posílala poprvé na novou adresu. Myslím, že jsme se všichni podivili, jak rychle přišel. Skoro rychleji než doma.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

povinně si každý klikne... pro mě na památku... :)

click...

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 7. června 2016 v 20:11 | Reagovat

To se mi taky líbí, jak to mají s tím tříděním zařízené.
U nás se taky všichni zdraví. A i když jdu někam na výlet do přírody a někdo cizí projde, tak taky pozdravím, v přírodě mi to přijde slušný. Ve městě je to jedno. Ale vždycky mě v zahraničí zaráží, jak někam vlezu, už mě zdraví "hello/hi/hallo". :-D Hlavně, že ve školách se učí dobrý den. :-D
Pak přijedeš na návštěvu do ČR a budeš z těch kopců v šoku, ne? :D
To jsem ráda, že ten pohled přišel. Bála jsem se, že to nějak blbě opíšu a na poště to nepřečtou. :-D A zas nevím, kolik to stálo, když jsem jim to na poště dala hromadně. Ve Vizovicích pak musím poprvé zajít na poštu.

Jů, ta fotka je pěkná.

2 Ina Ina | Web | 10. června 2016 v 21:29 | Reagovat

[1]: Jo tohle je fakt dobrý. Prostě to ty lidi pak donutí třídit, když je to vlastně povinný a ještě za to maj pokuty, pokud to nedělaj. To stejný psí bobky. 140 € pokuta, pokud to neuklidíš. To si pak člověk dá pozor, kde toho psa nechá vyto.
To u nás nepozdraví ani prodavačka a tady prostě každej :D Je to zvláštní, ale líbí se mi to.
To jo :D Tady i když se jdu projít, tak vidim rychlostku/dálnici co je někde kilometr daleko :D Doma nevidim ani na pár metrů, protože tam je kopec :D
To jo, ale přišlo to pěkně rychle. Ještěže tu chodí pošta v sobotu :D
Terheijden. V tom mlýnu jsme byli pro to droždí. Jen je škoda, že ho opravujou, rozhodně plánuju vyfotit to samý jen až bude opravenej. Tohle byla testovací fotka.

3 Zdebra Zdebra | Web | 10. června 2016 v 21:36 | Reagovat

[2]: U nás by beztak lidi našli způsoby, jak to obejít. :D Babka vždycky nadává, když někdo pálí a pak ju nachytám, jak taky pálí... noviny! A pak nadává, když přijde plno letáků, že je to škoda lesů.
Někomu ten pohled přišel i hned v pátek. :-D

4 Ina Ina | Web | 11. června 2016 v 16:21 | Reagovat

[3]: :D
no jo, ale tohle bylo do zahraničí, tak mě to překvapovalo, jak rychle to bylo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama