Mám bankovní účet!

15. června 2016 v 15:00 | Ina |  Život jinde
V dnešní době asi nic neobvyklého. Samozřejmě! Ale já už ho mám konečně tu v Nizozemí. To je další věc hotová. Poslední dny vcelku utekly rychle. Trochu jsme odpočívali, jindy šli do obchodu nakoupit. Jeden den jsme se stavili v Multimate (taková obdoba našich Bauhausů, Baumaxů a podobných stavebnických věcí), kde krom zedničení se dají sehnat také malé a velké zahradní rybky, ale i chovatelské potřeby, a tak jsme pokoukli po nějakých prvních věcech pro budoucí čičinu. Plánujeme si pořídit mainskou mývalí. Pár věcí jsme předběžně vybrali a pokud nám vše vyjde (koťátka by se měla brzy narodit) a jedno na nás zbyde, tak už máme nějakou první představu o ceně za výbavu.


V posledním blogu jsem papírové a jiné dny popletla. V pondělí vyvezli šedou popelnici a v úterý byl plastový den. Další pondělí bude bio den a úterý papírový den (zároveň vyzvednou sklo a konzervy). Dozvěděla jsem se, že za všechen odpad se platí poplatek za vyvezení a u šedé popelnice (takový ten zbytek, co zbyde po třídění) se ještě navíc platí za kila. Není to jako u nás, že se platí poplatek na půl roku za osobu.

Od posledního blogu mám také konečně své číslo BSN. Je to něco jako naše rodné číslo, neboť bez něj si nemůžete udělat ani bankovní účet, či jít k doktoru. BSN je číslo sociálního pojištění, pod kterým jste registrování u příslušné radnice. Myslela jsem, že budu konečně moct mít telefonní číslo, když získám BSN, ale ani houby. Na to je nejprve potřeba bankovní účet.

Bankovní účet tedy konečně mám! Volali jsme do banky už minulý týden, ale čas měli až dnes v půl 11. Na založení účtu si vyhradili čas 1.5 hodiny. Vůbec by mě nenapadlo, že založit účet opravdu trvá tak dlouho. Nepamatuju si, že by to tak dlouho trvalo u nás. Účty jsem měla dva (u spořitelny a komerčky) a snad ani jeden netrval takhle dlouho. Paní byla vcelku aktivistka. Jen co zmizela ke kopírce, už ji kritizovali, že její holandština je až přehnaně odborná, spisovná a úřednická. Vypadala, jako kdyby účet zakládala poprvé, všechno si musela důkladně přečíst a počítač její kamarád asi úplně nebyl. Zdálo se, že má naučený pouze postup, co by měla dělat, ale i tak se občas ztratila.

Mám úplně novou občanku pár týdnů, abych ji nemusela měnit v září na ambasádě a hned se vylekala, že neví, pokud jí vůbec půjde naskenovat. Nicméně strčila ji do malé krabičky, kde obě strany naskenovala a všechny údaje se zobrazily hned vedle skenu přepsané do holandštiny. Zázrak! Jen ty problémy s českým jménem.

Na konci všechno svítilo zeleně, a tak jsem podepsala pár lejster a získala číslo bankovního účtu. Do tří dnů by mi měl dorazit pin a hned druhý den karta, a tak budu moct konečně využívat peníze, co mám našetřené. Totiž... v tuhle chvíli krom mobilu mám vlastně všechno, co potřebuju. Bankovní účet, BSN a pojištění, což bylo v tuhle chvíli nejdůležitější.

Včera jsme také byli ve Specsavers (optika). Potřebuju nové kvůli řízení. Jsem prostě slepota a oproti současným brýlím, které nosím, mi naměřili na levé oko o -0.75 víc, takže za čtrnáct dnů uvidím svět opět novýma očima. Oči mi zkontroloval mladík, který mluvil i anglicky, a tak jsme něměli žádné problémy s komunikací. Ukázal mi tabulku s písmeny u levého oka a zeptal se, zda něco přečtu. Musel mi dát větší. Zeptala jsem se ho, zda je divné, pokud mu řeknu, že ani to nepřečtu. Nakonec kámen úrazu výběr samotných brýlí. Snad se v nich budu cítit líp, než v těch současných. Za nižší cenu jsem si nechala udělat také dioptrické sluneční, a tak nemusím řešit opět čočky. Vcelku jsem je vzdala.

Optika je v obchodním centru. Hned před jejím vchodem byl týpek, který dělal sochu z písku. Jinou jsme ještě potkali u východu. Prý jich tam je víc, ale viděli jsme jen tyto dvě.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

povinně si každý klikne... pro mě na památku... :)

click...

Komentáře

1 Zdebra Zdebra | Web | 15. června 2016 v 15:14 | Reagovat

To zakládání účtu vypadá jak nějakej rituál. :D
Bych se bála, že někdo ty sochy rozbije a pak po obchodním centru bude všude písek. :-D

2 Ina Ina | Web | 16. června 2016 v 18:19 | Reagovat

[1]: No jako... trvalo to fakt tu hodinu a půl! Nechápu :D
To jo, ale tady je to jiná země. Tady si lidi důvěřujou.

3 Zdebra Zdebra | Web | 18. června 2016 v 19:06 | Reagovat

[2]: A jo vlastně, tam nejsou takoví nenažranci a ničitelé. :D

4 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 10. července 2016 v 21:08 | Reagovat

To není vůbec špatný nápad kasírovat domácnost na základě množství vyprodukovaného ostatního odpadu, třeba by to donutilo lidi konečně recyklovat...

Pískové sochy jsou nádherné, ve Varech je teď také jedna - Karel IV- Holt slavíme :)

5 Ina Ina | Web | 23. července 2016 v 10:14 | Reagovat

[4]: Řekla bych, že je to fakt dobře zařízené. Od ledna dostaneme také poplenici na papír. Netuším, jestli se teď za odvoz papíru/sklenic/konzerv platí (vyzvedávají je ve stejný den), nebo ne. Za zelenou popelnici (bio odpad) se platí za vývoz nějaké 3 € nebo kolik a vyváží ji jednou za 14 dní (pokud ji nenaplníš, můžeš jednou za měsíc samozřejmě, záleží na tobě, kdy ji postavíš do ulice). Za šedou popelnici se platí také za vývoz + za kila. Popelnice má čip a všechno se váží při vývozu, takže čím víc vytřídíš do ostatních, tím míň platíš. Prý původně platili 300 € ročně ne-li víc a teď do té částky ani nedojdou, protože tím vytříděním tolik odpadu nezbyde (jen takové ty papírové kapesníky/utěrky, smetí z podlahy a podobné, co nikam nepasuje, nebo aspoň z mé dosavadní zkušenosti... tenhle koš vynáším míň jak jednou týdně, protože nejrychleji plný je bio odpad a plasty. Do plastů můžeš dát i tetrapaky od mlíka, kelímky od jogurtů, prostě všechno, co je z plastu + tetrapak). Rozhodně je to líp řešené.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama